Szülői segítséggel szépül a fűszerkertünk

Fűszerkertünk „felélesztésére”, egy szombat délelőttre hívtuk, vártuk iskolánk tanulóinak szüleit. Nem nagy, de annál lelkesebb kis csapattal fogtunk hozzá a magaságyások rendbetételéhez, a fölösleges gyomnövények eltávolításához. Néha emberpróbáló feladat volt a kemény, száraz földből kibányászni az elöregedett gyökereket. De semmi nem jelenthetett akadályt a főleg anyukákból álló brigádunknak. Néhányukat a gyerekek is elkísérték: hordták a gyommal teli vödröket. Egy apuka segítségével a sziklakertet is sikerült odavarázsolnunk a bejárat mellé. Köszönöm Kisné Szilaj Szilvia tanárnőnek, a Hrabovszki, Nagyéri, Petrovszki, Potari-Scheck és a Valastyán családnak, hogy szombat délelőttünket együtt tölthettük, munkánk eredményét tanulóink élvezhetik!

                                                                                        Kovácsné Szatyin Ildikó

Ilyen volt…

Munkában…

Ilyen lett…

Lapszemle

A Békés Megyei Hírlap március 8-án megjelent agrármellékletében volt olvasható az alábbi írás:

Egymillió forint értékben választhattak a műveléshez gépi és kézi eszközöket, valamint kültéri bútorokat

Fűszerkerttel virágoztatják fel Békéscsabát

Igazán sikeresnek mondhatja az idei tanévet is a békéscsabai Erzsébethelyi Általános Iskola Madách utcai fűszerkertje. Kovácsné Szatyin Ildikó az iskolakert szakkör vezetője kiemelte, több éves kemény munkájuk eredményét élvezhetik most.

– Már nyáron második helyezést értünk el a Patrióta Békéscsaba Egyesület által kiírt „Virágoztassuk fel Békéscsabát!” című pályázaton, közösségi kategóriában – hangsúlyozta Kovácsné Szatyin Ildikó. – Az őszi időszakban duplán örülhettünk, hiszen a „Magyarország legszebb konyhakertjei” országos versenyen a közösségi és az iskolakert kategóriában is díjat nyertünk. Pályáztunk és nyertünk az Energiaügyi Minisztérium és az Iskolakertekért Alapítvány közös projektjén, az Országos Iskolakert-fejlesztési Program ötödik ütemében, ahol is elnyertük a Mentor iskolakert címet és az ezzel járó feladatokat is.

A mentorhálózat országos szinten segíti az iskolakerteket. A mentorrá vált óvodák és iskolák szakmai csoportjai saját vármegyéjükben vállalják a tudásmegosztást és a népszerűsítést. Az országban 22 ilyen intézmény található.

– Öt éven keresztül kiemelt feladatunk lesz az iskolakert létrehozásán fáradozó intézmények segítése, szakmai képzése, a kert fenntartását biztosító tanácsok átadása – ecsetelte a szakkörvezető pedagógus. – A programban való részvétel anyagi előnyökkel is jár, hiszen egymillió forint értékben választhattunk a kert műveléséhez gépi és kézi eszközöket, kültéri bútorokat a megvalósításhoz. A projekt számunkra is biztosít továbbképzési, tanácsadási lehetőségeket.

A gyermekek bevonásával nyílt szakmai napot is szerveznek majd – még a tanítási idő alatt –, ahol az érdeklődőknek betekintést nyújtanak munkájukba, az iskolakert létrehozásának náluk alkalmazott módszereibe. Mint ahogy eddig, továbbra is számítanak minden segíteni szándékozó tanuló, pedagógus és szülő közreműködésére.

Kovácsné Szatyin Ildikó kitért arra, a fűszerkertben megtermelt gyógy- és fűszernövények feldolgozását is végzik. A növényi részek szárítása, aprítása komoly figyelmet igényel. A kakukkfű, zsálya, oregano, levendula, citromfű, menta, borsikafű mind-mind sorra kerül.

VIRÁGÜLTETÉS

Az időjárás nagyon kegyes hozzánk, kedvez a kinti munkáknak. Nemcsak a tanteremben, hanem kint is tudunk már dolgozni. Most iskolánk udvarát tettük szebbé, biztosítva azt, hogy a nyár virágzó növényeket találjon nálunk. Igaz, az általunk elvetett virágmagok még éppen csak kikeltek, a tőről szaporodó íriszt viszont el tudtuk ültetni. A tavaly eldugdosott virághagymák kihajtottak, gyönyörködhetünk virágaikban.

Az iskolakert szakkör tagjai és a lelkes segítők ültettek, locsoltak, száraz növényi részeket metszettek le. Rovarhotelünket is „felújítottuk”, várjuk az új lakókat.

A gyerekek megtanulják, hogy milyen munkát kell és lehet elvégezni a tavaszi időszakban. Az elhalt növényi részek eltávolítása, a virágültetés, a szerszámok előkészítése mind-mind ehhez az időszakhoz kötődik.

Szőlőmetszés az iskolakertben

Az Erzsébethelyi Általános Iskola Madách utcai fűszerkertjében is érezzük a tavaszt. A méhlegelőn bújnak a jácintok, tulipánok, apró zöld hajtások jelennek meg a fűszernövényeken, megduzzadtak a rügyek a szőlővesszőkön. Itt az ideje a metszésnek. A 3.a osztály és az iskolakert szakkörösök tagjaival végeztük el a munkát. A gyerekek először megfigyelték a „három szemre metszés” bemutatását, ezután ők folytatták. Ha jól csinálták, ősszel újra szép termést szüretelhetünk. A levágott vesszők sem mennek kárba, a közösségi tér szalonnasütő helye mellett halmoztuk fel az aprított venyigét, jó szolgálatot tesz majd ha megszárad: gyújtósként hasznosítjuk a tűzrakáskor.