Lila Vegyészbajnokság országos döntő

A Lila Vegyész Bajnokság döntőjét Gyulán rendezték meg május 16-án. Az ország minden tájáról érkeztek versenyzők, köztük Nagy Luca, iskolánk 7.c osztályos tanulója.

A két online fordulóhoz hasonlóan a döntőn is keresztrejtvény, kísérlet leírás, teszt és számolás volt a feladat.

A feladatok megoldása után lehetőség volt kvíz kérdések megoldására, sportos akadályversenyen való részvételre és különleges kerékpárok kipróbálására.

A rangos versenyen Luca hivatalosan 11. helyezést ért el, de pontszáma megegyezett a 9. és a 10. helyezett pontszámával, így holtversenyben a 9. helyen végzett.

A sportversenyt megnyerte, Ő lett a legsportosabb kémikus.

Gratulálunk Lucánok és reméljük, jövőre is hasonló eredményhez gratulálhatunk neki!

A török félhold árnyékában miénk a vándorkupa

Mohács 500 „A török félhold árnyékában …” címmel hirdették meg az idén a tankerületi helytörténeti versenyt. Iskolánk két csapattal jelentkezett. 

Az első fordulóban saját településünket kellett bemutatni, a török időkben. Ez a feladat, alapos kutatómunkát igényelt mindenkitől. A zsűri elmondta, nagyon nehéz dolguk volt különbséget tenni a csoportok színvonalas munkái között. 

A második forduló online feladatmegoldás és fogalmazás volt, előzetesen kiküldött források alapján. A két forduló eredménye után, 10 csapat került a Békés Megyei Könyvtárban, június 5-én tartott döntőbe. 

A döntőben minden csapatnak be kellett mutatnia az előzetes tanulmányát, majd a Munkácsy Mihály Múzeumban egy feladatlapot kellett megoldani. 

Döntős lett a Jaminai Barangolók csapatunk, amelynek tagjai Bács Dóra (6.b), Bencsik Anita (6.c) és Moldovány Csaba (6.a) remekül vette az akadályokat és az első helyet sikerült megszerezniük. Egy évre iskolánk őrizheti a díjjal járó vándorkupát. Gratulálunk!

A beol.hu beszámolóját itt olvashatják:

https://www.beol.hu/helyi-kozelet/2026/06/helytorteneti-verseny-bekescsabai-tankeruleti-kozpont-2

Mentor – iskolakerti nyílt nap

Harmadik alkalommal rendezte meg iskolánk a Madách utcai fűszerkert bemutatásával összekötött nyílt napját. A rendezvényen helyi és más településről érkezett  – általános és középiskolában tanító – kollégák vettek részt. A program első felében Lehoczkiné Megyik Erika mesélt az intézményünkben immár ötödik éve jelen lévő paradicsom projektről, majd Kovácsné Szatyin Ildikó kertvezető tájékoztatása hangzott el a szülői segítség fontosságáról, lehetőségeiről, valamint a terápiás elemek iskolakerti adaptálásáról.

Ezután kertbejárásra indultak az érdeklődők. 21 féle gyógy- és fűszernövény és 9 féle konyhakerti növény, 5 féle gyümölcsfa és bokor található kertünkben. A méhlegelő táplálja beporzóinkat, a rovarhotel pedig szaporodó helyet biztosít számukra.

 A könyvtárban a kertünkben megtalálható növények felhasználásával készült teák, üdítő, pogácsa, linzer és lekváros sütemény várta a kollégákat.

Mivel a természetes anyagok felhasználására törekszünk, a nap végén kézműves foglalkozás keretében növényi részek, virágok lenyomatával készítettünk vászonképeket.

Örültünk annak, hogy a helyi és az országos média is felfigyelt rendezvényünkre, ahol is átadhattuk tapasztalatinkat, tanácsokat adhattunk a még iskolakert kialakítása előtt álló, vagy éppen azt nemrégen művelő nevelőknek.

A nyílt napról a médiában megjelent tudósítások, írások az alábbi linkeken érhetők el:

Sikeresen helytálltunk az Országos Darts Matek versenyen Encsen!

Izgalmas és élményekkel teli napon van túl iskolánk csapata. 2026. május 20-án rendezték meg Encsen az Országos Darts Matek versenyt, ahol a „Száz80” nevű formációnk képviselte intézményünket. A diákok hatalmas lelkesedéssel vetették bele magukat a küzdelmekbe, és minden dicséretet megérdemelnek a teljesítményükért. A csapat sikeres felkészítését Sinkáné Kiss Anikó pedagógus koordinálta és segítette.

A versenyen elméleti, gyorsasági és gyakorlati feladatok sorát kellett megoldaniuk a résztvevőknek, ami komoly koncentrációt és gyors észjárást igényelt. Csapatunk nagyon szépen, fegyelmezetten helytállt a rendkívül erős mezőnyben. Bár a dobogós helyezés most elmaradt – amiben valószínűleg a kezdeti lámpaláz és a versenyhelyzet miatti izgalom is szerepet játszott –, a mutatott játék és a feladatmegoldás így is kiváló alapot ad a jövőre nézve.

Az egyéni versenyszámokban azonban hatalmas sikert arattunk! Beneveztünk a kísérőprogramként futó egyéni számokra is, ahol a Darts foci kategóriában Kubinszki Nolen zseniális teljesítménnyel az 1. helyen végzett, büszkeséget hozva ezzel az egész iskolára.

A szervezők kitettek magukért, hiszen az eredményektől függetlenül senki sem távozott üres kézzel. Minden diákunk gazdagodott egyedi dartsos emlékpólóval, emléklappal és kulcstartóval. A szakmai programot külön emelte, hogy a gyerekek találkozhattak a sportág hazai ikonjával: lehetőség nyílt közös fényképezkedésre, valamint aláírást is kérhettek Székely „Penge” Pál országos bajnoktól.

Összességében egy hatalmas élménnyel és rengeteg értékes tapasztalattal tértünk haza Encsről. A gyerekek motiváltak, mi pedig bízunk benne, hogy a megszerzett rutint kamatoztatva a következő évben is eljutunk erre a nagyszerű versenyre!

Gratulálunk a „Száz80” csapat tagjainak, Kubinszki Nolennek a fantasztikus egyéni sikeréhez, és köszönjük Sinkáné Kiss Anikó tanító néni felkészítő munkáját!

Szeressük és védjük a természetet!

Környezetismeret – Környezetvédelem Csapatversenyt rendeztünk iskolánk 3. és 4. osztályos tanulóinak. A cél a gyerekek együtt gondolkodása a minket körülvevő természetről volt. Előzetes feladatként rajzot vagy plakátot kellett készíteni, vagy egy nemzeti parkról, vagy egy tanyasi udvarról, melyek a galériánkban lettek kiállítva. A délutánt relaxációval kezdtük, majd feladatlapok megoldása és interaktív játékok követték egymást. Betekinthettek a csapatok az iskola Fűszerkertjébe, ahol egy használaton kívüli kaptár által ismerkedhettek a méhek életével.
Olyan kiskedvencek simogatására is volt lehetőség, minr a nyuszi, a görög teknős, a csiga, a tengerimalac, a kacagó gerle, a hörcsög.
Nagy sikert aratott a bodzás palacsinta és a vajas – mézes kalács kóstoló.

Az alábbi eredmények születtek a csapatversenyen:

  1. osztály:
  2. helyezett: 3. a – „Csodaszarvasok”
  3. helyezett: 3. c – „Kisgombák”
  4. helyezett: 3. d – „Kisállatok”
  5. osztály
  6. helyezett: 4. c – ” Baglyok”
  7. helyezett: 4. A – „A Föld Megmentői”

Felkészítő nevelők: Palacsik Renáta, Kiglics Ágnes, Roik Katalin, Sinkáné Kiss Anikó és Gajdács Tiborné

Örömökben gazdag, izgalmas délutánt töltöttünk el a természet varázsában.

Szeretettel gratulálunk mindenkinek!

Kavicskert kapott helyet a Rózsa utcán

Egy új közösségi kezdeményezés valósult meg iskolánk Rózsa utcai telephelyén: Békéscsabán valószínűleg egyedülálló módon kavicskert létesült a gyerekek, szülők és pedagógusok nagy örömére. A kert célja a közös alkotás örömének és értékének megtapasztalása. A gyerekek szeretettel festették meg az általuk választott egyedi mintákat a kavicsokra, majd elhelyezték azokat a kavicskertben. Felismerték, hogy egy apró tárgy elhelyezésével mosolyt csalhatnak mások arcára, ezáltal értéket teremthetnek. A kavicskert az összetartozás, a szeretet jelképévé is vált az intézményben, ahol a gyerekek és szülők lelassítanak egy pillanatra a rohanó világban és együtt csodálják meg az elkészült alkotásokat. A táblát egy helyi művész, Kardos Gábor tűzgrafikus készítette, köszönöm a munkáját.

Szél Adrienn, a kavicskert megálmodója 

Sport versenyzés nélkül

Diáksport Fesztivált tartottak május 5-én Békéscsabán, ahol alsó tagozatos diákjaink játékos sportfeladatokon vehettek részt. A rendezvény célja a mozgás és a sport szeretetének erősítése volt, versenyzés nélkül, vidám, felszabadult hangulatban. Iskolánkból mindkét épületet képviselve összesen 40 alsós tanuló sportolhatott az eseményen.

TIT Városi Angol Verseny

A TIT Körösök Vidéke Egyesület az idén is megrendezte a TIT Városi Angol Versenyt, amelyen Békéscsaba legügyesebb angolosai vettek részt. A megmérettetésen a tanulók először feladatlap kitöltésével nyelvtani tudásukról és szövegértésükről tettek tanúbizonyságot, ezt követően a szóbeli versenyre került sor.

Iskolánkat 13 tanuló képviselte a nívós versenyen hatodikos, hetedikes és nyolcadikos korcsoportban – Fekete Viktória (6.c), Gyurkovics Réka (6.b), Knyihár Máté és Lipták Ábel (6.d), Nagy Mirabell (6.c), Duna Nelli, Gyeraj Réka, Kovács Boglárka, Medvegy Nóra, Zsibrita Dávid (7.a), Kovács Nóra, Nagy Luca (7.c), Tóth Ádám (8.b)

A nagy létszámú (összesen 109 fő) és jól felkészült tanulók közül nehéz feladat volt kitűnni. A diákoknak a hetedikes korosztályban az összpontszám több mint 90 százalékát el kellett érniük ahhoz, hogy az első tizenkét helyezett között szerepelhessenek.

Tanítványaink nagyon szépen helyt álltak a verseny írásbeli és a szóbeli részében egyaránt. Rendkívül szoros eredmények születtek. Sokszor fél ponton múlt az elért helyezés.

A legkimagaslóbb eredményt elért tanulóink:

·         Lipták Ábel (6.d) 5. helyezés

·         Fekete Viktória (6.c) 7. helyezés

·         Gyurkovics Réka (6.b) 8. helyezés

·         Zsibrita Dávid (7. a) 6. helyezés

·         Nagy Luca (7.c) 7. helyezés

Baloghné Aradszki Gyöngyi, Kisné Szilaj Szilvia

Talajt fogtunk: kipróbáltuk a floorballt

Floorball Fesztivált tartottak Békéscsabán, a Kazinczy Ferenc Általános Iskolában. Iskolánk diákjai játékos formában ismerkedhettek meg a sportág alapjaival. A gyerekek különböző állomásokon próbálhatták ki ügyességüket: labdavezetés, kapura lövés és szlalompályák is szerepeltek a feladatok között, miközben természetesen a mozgás öröme és a jó hangulat állt a középpontban. 

A programmal párhuzamosan pedagógusaink, Szabó István Zoltán és Csökmei Bálint és Debreczeni Dezső szakmai továbbképzésen  vettek részt, ahol még mélyebben megismerhették a Floorball sportág szabályait és módszertanát.

Rendkívül hasznos és élményekben gazdag délutánt tölthettek együtt tanulók és pedagógusok egyaránt. Öröm számunkra, hogy diákjaink újabb sportággal ismerkedhettek meg, tovább színesítve az iskolai sportéletet.

A harcművészetek világa az iskolánkban

A napokban különleges testnevelés órákon vehettek részt a Rózsa utcai telephely diákjai. A József Attila Lakótelepi Tömegsport Egyesület AIKIDÓ szakosztályvezetője, Balázs Sándor mester látogatott el intézményünkbe, hogy bemutassa a japán harcművészetek világát és szépségeit a gyerekek számára.

A 3. osztálytól kezdődően minden tanuló egy 45 perces testnevelés órán ismerkedhetett meg az alapvető technikákkal. A foglalkozások során a diákok betekintést kaptak az alap esésekbe, gurulásokba, valamint néhány egyszerű önvédelmi technikát is kipróbálhattak.

Az élményt tovább színesítették a bemutatóra hozott gyakorló kardok és különböző harcművészeti eszközök, amelyek nagy sikert arattak a gyerekek körében. Rendkívül érdeklődően és lelkesen vettek részt az órákon, sokan most találkoztak először ilyen jellegű mozgásformával.

Öröm számunkra, hogy a gyerekek egy újabb sportágat, illetve harcművészetet is megismerhettek, hiszen ezek a foglalkozások nemcsak a mozgás szeretetét erősítik, hanem a fegyelmet, az önbizalmat és az egymás iránti tiszteletet is fejlesztik.

Ezúton is köszönjük Balázs Sándor közreműködését és az élménydús bemutató órákat!

Szülők és gyerekek az iskolakertért

Beköszöntött a tavasz, a Madách utcai fűszerkert is megújulásra várt. Közös munkára hívtuk és vártuk a szülőket, gyerekeket azzal a céllal, hogy iskolakertünk megint a legszebb arcát mutassa. Új elem a négy magaságyás telepítése, amikben bemutató jelleggel konyhakerti növényeket termesztünk. A technikai dolgozók sokat tettek azért, hogy helyük legyen ezeknek az ágyásoknak. Szülői segítséggel kiváló termőföldet kaptunk, amit a gyerekek nagy örömmel hordtak be egy kézikocsi segítségével az ágyásokba. Így már elvethettük az iskolakert szakkörösökkel a kukoricát, retket, sárgarépát, salátát, babot. A melegebb időjárást igénylő tök, paradicsom, padlizsán vetése, ültetése még várat magára. Két alkalommal felhívást is megjelentettünk az 1.a osztályban: várjuk azokat a szülőket, akik a gyerekekkel együtt segítenek nekünk a tavaszi munkálatokban. A gyomlálás, tereprendezés mellett jutott idő egy kis beszélgetésre is. A szakkörös tanulók mellett az ágapríték behordásában és elterítésében iskolánk többi tanulója is szívesen vett részt. A lapátokért néha harcolni kellett, annyi volt a segítő kéz. Így lassan minden betervezett munkával végeztünk. Jóleső érzéssel állapítottuk meg, hogy munkánk eredményeként kertünk újra virul. Megkezdődhetett a fűszernövények friss hajtásainak begyűjtése is. De ezzel még nincs végük a tavaszi programoknak, hiszen májusban iskolakert-mentori nyílt napot tartunk a más intézményekből érdeklődő kollégáknak, iskolánk tanulói pedig szalonnasütéssel zárják a tanítási évet, ahol szülő, gyerek beszélgethet, játszhat, együtt töltheti az időt a fűszerektől illatos kertben. Köszönjük az eddigi segítséget és bízunk a továbbiakban is!